Lodní šroub | Tuzemák Objevitel

Lodní šroub

Plnou parou vpřed

Nejvýznamnějším Resslovým vynálezem je bezpochyby lodní šroub, a o to zajímavější je i jeho historie. Svůj vynález začal Josef Ressel poprvé testovat roku 1820 na malém člunu na řece Krka ve Slovinsku. Koncem téhož roku byl přeložen do italského Terstu, kde se stal lesmistrem. Souběžně s povoláním lesmistra však zvládal také testování svého vynálezu na moři.

Lodní šroub

Josef Ressel

Je tomu již neuvěřitelných 229 let ode dne, kdy se narodil jeden z nejvýznamnějších českých vynálezců Josef Ressel. Tento rodák z Chrudimi byl česko-německého původu a celý život pracoval jako lesník. Souběžně se však věnoval ještě jedné aktivitě, kterou bylo vynalézání. Nejslavnějším vynálezem Josefa Ressela se stal lodní šroub, ani zdaleka to však nebyla jediná věc, již se podařilo Resslovi vynalézt.

Roku 1829 testoval takto uzpůsobený lodní šroub na parníku Civetta (Sova) a podařilo se mu dosáhnout rychlosti šesti uzlů (uzel je jedna námořní míle za hodinu). Zde však osud Resslovi příliš nepřál. Parní stroj zkoušku nevydržel, neboť popraskaly měděné trubky spájené cínem a došlo k nehodě. Policie po této havárii Resslovi další pokusy zakázala.

Zpět do muzea

Sledujte nás
na Instagramu

Objevte svět Tuzemáku Objevitele na sociálních sítích. Novinky,
soutěže a užitečné informace.

A nezapomeňte nás označit

#tuzemakobjevitel